Nejčastější otázky PDF Tisk Email

 

Otázka: Mohu používat dřevěné pelety pro topení v normálních kamnech?

Odpověď: Pro každá kamna či kotel vždy používejte předepsané palivo! Důležitá je ekonomika provozu, a nejlepšího poměru cena-výkon dosáhnete jen ve spotřebiči tomu určeném.

 

Otázka: Jsou peletky vhodné pro vytápění rodinných domů?
Odpověď: Vytápění peletami je stejně pohodlné jako vytápění plynem. Ideální jsou kvalitní dřevěné pelety, například LUKAPELET.

 

Otázka: Existuje ověřený návod pro výpočet potřebné zásoby dřevěných pelet pro vytápění rodinného domku? Jde mi především o ekonomickou výhodnost nákupu (i s ohledem na cenu mimo sezónu,  sezónnost vytápění, dostupnost na trhu v topné sezóně)

Odpověď: Pro standardní rodinný dům doporučujeme 6 až 8 tun.

Otázka: Mohu kombinovat různé typy dřevěných pelet v různé kvalitě? Nedojde k poškození kotle?
Odpověď: Určitě ano. Důležité ale je, jak kvalitní kotel či kamna máte. Některé levnější spotřebiče mohou mít s případnými nehomogenními dávkami pelet problém.

 

Otázka: Rozhodl jsem se začít topit dřevěnými peletami. Vím, že je celá řada výrobců, ale jak poznám kvalitní dřevěné pelety? Jak posuzovat jejich přednosti, kvalitu, rozdíly a výhody. Podle čeho se mám orientovat?
Odpověď: Výrobců dřevěných pelet je opravdu mnoho. Bohužel se do výroby pouští i řada „dobrodruhů“, pro které je důležité jen množství a cena prodané hmoty. bez ohledu na ostatní parametry. (kvalita použitého materiálu, výhřevnost...). V tomto směru platí, že je lepší si připlatit za kvalitu, kterou Vám LUKAPELET garantuje. Investice se Vám vrátí v úspoře za vytápění a prodloužení intervalu čištění hořáků Vašeho kotle!

Otázka: Na trhu jsou také rostlinné pelety. Jaký rozdíl ve výhřevnosti a cenách je mezi dřevěnými a rostlinnými peletami? Jsou rostlinné pelety ekologičtější než ty dřevěné?

Odpověď: Rostlinné pelety mají nížší výhřevnost a vyšší popelnatost. To jsou dva hlavní problémy při spalování. Další nevýhodou je i značná spékavost popela u rostlinných pelet, která zapříčiňuje zanesení hořáku kotle a znemožní hoření. Peletky LUKAPELET jsou extra čisté, bílé dřevní peletky!


Otázka: Podle dostupných informací zbyde po spálení pelet velmi málo popela. Jaké je cca toto množství a jak je vhodně s popelem naložit?

Odpověď: Dřevní peleta má opravdu zanedbatelný obsah popela (Peletky LUKAPELET jsou extra čisté, bílé dřevní peletky – obsah popela max. 0,3 %) Je to velmi komfortní způsob topení. Pelety se vyrábějí z čistých hoblin bez kůry a bez jakýchkoliv chemických pojiv. Proto i zbytkový popel nemusí skončit v popelnici, ale jako organické hnojivo které obsahuje důležité stopové prvky.

 

Otázka: Jak je to prosím se skladovatelností pelet, jakou roli hraje voda a vlhkost?

Odpověď: Vysoká vlhkost může negativně ovlivnit kvalitu dřevěných pelet. Skladujte v suchém prostředí! Není vhodné skladovat pelety déle než 2 roky, zejména při nesprávném skladování mohou do sebe absorbovat vlhkost.